Statut |
Konferencje |
Polskie Towarzystwo Nauk o Zdrowiu powstało w 1998 roku. Inicjatorami powstania Towarzystwa była grupa entuzjastów nauk o zdrowiu i promocji zdrowia pod kierunkiem Pani dr hab. M. D. Głowackiej. W grupie tej znaleźli się między innymi:
M. Borysewicz-Lewicka (Zakład Stomatologii Dzieci i Młodzieży AM Poznań),
R. Dworzyński (Fundacja Akademii Medycznej w Poznaniu),
J. Galicki (WSO Poznań),
J. Kuczma-Napierałowa (Wydział Zdrowia UM Poznań),
J. Łukomski (Wojewódzki Szpital Zespolony w Poznaniu),
E. Olek (Zakład Organizacji i Zarządzania AM Poznań),
R. Orliński (WSO Poznań),
P. Pagórski (WSO Poznań),
B. Pawlaczyk (Zakład Pielęgniarstwa Pediatrycznego AM Poznań),
L. Sikorski (Klinika Chirurgii Urazowej AM Poznań),
J. Warchoł (Zakład Radiobiologii i Biologii Komórki AM Poznań),
C. Włodarczyk (Wydział Ochrony Zdrowia UJ Kraków),
G. Wójcik (Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej),
J. WysockiKatedra Nauk o Zdrowiu AM Poznań) i inni.
Towarzystwo powołano w celu inspirowania, popierania i popularyzowania rozwoju nauk o zdrowiu oraz promocji zdrowia. W zatwierdzonym statucie Towarzystwa przedstawiono środki umożliwiające realizację wyżej wymienionych celów, do których zalicza się działalność naukową, popieranie działalności wydawniczej, popieranie badań naukowych, organizowanie wymiany naukowej z zagranicą, organizowanie konferencji, sympozjów i seminariów, dofinansowywanie uczestnictwa członków w innych konferencja, sympozjach i seminariach. Postanowieniem sądowym z dnia 28.12.1998r. Towarzystwo zostało wpisane do Rejestru Stowarzyszeń Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu pod numerem 486/98. Jako Komitet Założycielski wpisani zostali Maria Danuta Głowacka, Elżbieta Olek i Ryszard Orliński. W dniu 09.04.1999r. Towarzystwo wpisano do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej pod numerem REGON 639578796, przez co uzyskało ono pełne uprawnienia jednostki gospodarczej.
Władze PTNoZ stanowią:
Już w pierwszym roku działalności Towarzystwo zgromadziło z tytułu składek, darowizn i innych wpływów kwotę ponad 8.000,- złotych, przeznaczoną na finansowanie swojej działalności. Członkowie Towarzystwa aktywnie uczestniczą w działalności naukowej, badawczej i publikacyjnej Wydziału Nauko o Zdrowiu Akademii Medycznej w Poznaniu. Zgodnie ze statutem, Towarzystwo dofinansowuje uczestnictwo swoich członków w konferencjach organizowanych przez inne uczelnie a także współuczestniczy w organizowanych przez Wydział Nauk o Zdrowiu konferencjach i sympozjach. Zgodnie z prawem o działalności stowarzyszeń i towarzystw, PTNoZ składa na bieżąco sprawozdania finansowe i podatkowe oraz organizuje walne zebrania członków Towarzystwa zatwierdzając sprawozdania i oceniając działalność statutową.
W roku bieżącym Towarzystwo było głównym organizatorem konferencji „Zdrowie społeczne – kształtowanie pożądanych zachowań zdrowotnych”. Na walnym zebraniu podjęto uchwałę w sprawie wydawania zeszytów naukowych Towarzystwa. Pierwszy numer planowany jest na jesień 2006 r.